Anadolu Eğitim Bilim ve Kültür Vakfı Stratejik Planlama Çalıştayı Yapıldı

Anadolu Eğitim Bilim ve Kültür Vakfı Stratejik Planlama Çalıştayı 18-19 Mart 2017 tarihleri arasında ANKARA Kızılcahamam Swiss İnternational Otelde gerçekleştirildi.

Stratejik planlama çalıştayına; Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Av. Hayrullah BAŞER, Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Şazeli ÇÜGEN, Vakıf Genel Müdürü Av. Ali AY, 24. Dönem Muğla Milletvekili Ali BOĞA, 23. Dönem Van Milletvekili Kerem ALTUN, 21, 22 ve 23. Dönem Yozgat Milletvekili Mehmet ÇİÇEK, İnönü Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Cemil ÇELİK, Prof. Dr. Talip ÖZDEŞ,  Doç Dr. Atalay ŞAHİN, SGÇB Eski Müsteşarı Fatih ACAR, Av. Mahmut ÖZBAY, Yozgat Yukarı Sarıkaya Eski Belediye Başkanı Mevlüt AYHAN, Vakıf mütevelli heyeti, danışma kurulu, yönetim kurulu üyeleri ile vakıf şube ve temsilcilik başkanları katıldı.

Stratejik planlama çalıştayı 17 Mart akşamı saat: 21.30’da katılımcıların tanışması ve Yönetim Kurulu Başkanı Av. Hayrullah BAŞER’in açış konuşmasıyla başladı.

Av. Hayrullah BAŞER, “Vakıf hizmetlerini şahıslara olmaktan çıkarma ve yeni bir medeniyet mücadelesine olan ihtiyaç” vurgusuyla başladığı konuşmasında çalıştayın amacını şu ifadelerle açıkladı:

“Yeni bir medeniyet inşasının ve ihyasının zaruretine inanıyoruz. İslami duyarlılığı olan bir iktidar var ama sekülerleşmiş, tüketim ekonomisi yaygınlaşmış bir toplum var. Bu durumda geçmiş geleneğe bağlı olanların bir çıkış yapması gerekiyor. Vakıf olarak “Teşkilatlanma”, “Eğitim”, Yayın”, “İşletmeler” ve “Medeniyet Tasavvuru/ideali” çalışma alanlarında yoğunlaşmak istiyoruz” dedi.

Av. Hayrullah BAŞER, açıkladığı beş alan kapsamında yaptıkları konusunda şunları söyledi: “İHH, AKV ve İnfak Vakfı ile işbirlikleri geliştirildi. Eğitim alanında “Anadolu yeni Çizgi” marka tescili yapıldı. Dinamik tahlil ve bütüncül tahlille olayları değerlendiren, istişareye önem veren bir anlayışla yolumuza devam edeceğiz” diyerek stratejik planlama çalıştayın hayırlara vesile olmasını diledi.

Moderatör Dr. Volkan ERKAN’ın stratejik yönetim, stratejik plan ve çalışma yöntemini açıklayan sunumuyla çalıştay başladı. Katılımcıların soru-cevap yöntemiyle yapılacak çalışma hakkında bilgi almaları sağlandı. “Vakfın stratejik planlamadan beklentileri nelerdir?” sorusuna verdikleri cevapların listelenmesiyle birinci oturum tamamlandı ve katılımcıların değerlendirmesine geçildi.

Katılımcılardan Sündüs GÜROL, dikkat çekici şu değerlendirmeyi yaptı: “Yaptığımız iş her ne olursa olsun sonucunda muhatabı insandır. Bir plan yaparız, plan bir yolsa, strateji de o yolda yürüme şeklidir. Şartlar bugün yaya yürümeyi gerektirir, yarın uçak gerektirir. Strateji değişen şartlara göre hedefe gidiş şeklidir. O zaman Vakfımızın bir planlama yapmış, 3 yıllık, 5 yıllık hedefleri varsa değişen -15 Temmuz gibi- şartlara göre bir strateji uzmanı olmalı ve yürüyüş şeklimizi değiştirmelidir. Hedeflerden beni alıkoymayacak stratejileri yeniden güncelleyecek ve beni hedefime ulaştıracak çevresel faktörleri de değerlendirerek hedeflerime daha hızlı ulaşmamı sağlayacaktır. Bu konuda Vakfımızın stratejik planlama yapmasının faydalı olacağına inanıyorum. Stratejik olarak yola çıktıysanız grup ruhuyla hareket etmek gerekir.  Bazen insanlar hayatlarında olağanüstü şeyler yaşıyor, birileri yavaşlayabiliyor. Grup ruhuyla hareket edildiği zaman o yavaşlayan birilerinin koluna girilebiliyor. Çünkü hedef var, durmak yok diyoruz.” dedi.

Çalıştayın ikinci günü 18 Martta saat: 09.00’da vakıf hizmetlerinden beklentiler ve fırsatlar ile problemlerin belirlenmesini öngören fikir üretme çalışmaları yapıldı. Katılımcıların kartlara yazarak ürettikleri görüş ve fikirler belli başlıklar altında toplandı, moderatör tarafından değerlendirmesi yapıldı ve grup çalışmalarına geçildi.

Çalıştayda Vakıf hizmetlerinden “Beklenti, Fırsat ve Problem Analizi” çalışmalarıyla üretilen fikirler üzerinde grup çalışmalarıyla stratejik plan aşamasına geçildi. Grup çalışmalarında; sorunlara ve fırsatlara çözüm önerileri, hedefler, paydaşlar, performans göstergeleri, faaliyetler ve eylem planları hazırlandı, grup çalışmalarının sunumu yapıldı.

Av. Hayrullah BAŞER, çalıştayı değerlendiren konuşmasında; “Mevcut medeniyetler bir kişi ve grubun değil toplumsal tezahürlerdir. Yeni bir medeniyet inşa hamlesi hareketi eski gelenekleri yeniden ihya etmek değildir. Bir nostalji de değildir. Yeni bir medeniyet inşa sürecinde nerede bir değer bulunursa alacağız” dedi ve katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Çalıştayın kapanış konuşmasını Şazeli ÇÜGEN yaptı ve “Medeniyet tasavvurunda geçmiş geleneğimiz bir maya olabilir” dedi. Çalıştayın çok verimli geçtiğini, grup çalışmalarında üretilen fikirlerin çok kıymetli olduğuna vurgu yaptı. Stratejik planlamayla Vakıf çalışmalarının ivme kazanacağını söyleyerek katılımcılara ve moderatöre katkılarından dolayı teşekkür etti.

Fotoğraf Galerisi: