Burdur Gölhisar Aydın Muğla Denizli Toplantıları ve Yörük Türkmen Şöleni

Vakfımızın Mütevelli üyesi ve 24. Dönem Muğla Milletvekili ve Ali Boğa’nın Boğalar 19. Yörük Türkmen Kültür Şölenine davetine katılmak üzere Yönetim Kurulu Başkanı Hayrullah BAŞER, Başkan Yardımcısı Adnan YILDIRIM, Genel Müdür Ali AY ve Kırıkkale Temsilcisi Erol GÜROL dan oluşan heyetimiz güzergahta bulunan Burdur, Gölhisar, Kemerhisar, Fethiye, Köyceğiz, Aydın ve Denizli vakıf temsilcileri ve vakıf dostları ile bir dizi Bölge ve İl Toplantıları planlayarak 21 Temmuz 2017 Cuma günü Ankara’dan yola çıktık.

Afyon Köroğlu Belinde çay molası
Afyon Köroğlu Belinde çay molası

İlk durak Burdur, İl Temsilcimiz Hasa Vural’ı iş yerinde ziyaret ettikten sonra toplantı mahalline geçildi, Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Hayrullah BAŞER, Ülkemiz ve Gönül Coğrafyamızın içinde bulunduğu şartlar sorumluluğumuzu artırdığını, vakıf olarak daha kurumsal ve planlı çalışmak gerektiğini, üç yıllık eylem planını devreye koyduklarından bahisle şube ve temsilciliklerimizin de bu çerçevede yıllık eylem planlarını yaparak faaliyetlerini sürdürmeleri gerektiğini belirtti.  


Heyetimiz Burdur İl Temsilciliği yöneticileri ile Avukatlar Evinde toplantı halinde, 

Aynı gün Burdur’dan Gölhisar’a geçildi, Önce Gölhisar Temsilciliğimizin Başkanı Sayın Bülent OKUNAKOL’ u Gölhisar Gündem gazetesindeki makamında ziyaret ettik. Sayın Okunakol heyetimize çalışmaları ve Gölhisar hakkında bilgi verdi.


Temsilcilik Başkanımız Bülent Okulu Gölhisar Gündem gazetesindeki makamında ziyaret ettik.

Vakıf dostlarımızla istişarelerde ve değerlendirmelerde bulundu. Vakıf çalışmalarında hiç bir fedakârlıktan kaçınmayan Gündem Gazetesi sahibi ve Temsilcimiz Sayın Bülent OKUNAKOL'a şükranlarımı sunuyor, başarılarının devamını diliyorum.

Gölhisar Kibyra Antik kentine gezi yapıldı.


Kibyra Antik kenti kenti gezisinden bir kare

 

Gölhisar Çörekotu Kahvesi sohbeti

Gölhisar Toplantısı

Kibyra Otelinde Gölhisar Vakıf Temsilcileri ile bir araya gelinerek, bir kahvaltı programı gerçekleştirildi. Kahvaltıda ilçemiz Gölhisar ile ilgili övgü dolu açıklamalarda bulunan misafirler, Gölhisar’a olan hayranlılarını bir kez daha dile getirdiler. Kahvaltı sonrası bir sohbet gerçekleştiren, Anadolu Eğitim, Kültür ve Bilim Vakfı Genel Başkanı Hayrullah BAŞER, vakfın ülke genelinde yaptığı faaliyetlerden bahsederek, vakfın 2017-2019 stratejik planında yer alan çalışmalardan örnekler vererek, şunları kaydetti;

“ Ülkemizde son dönem yaşadıklarımız, 15 Temmuz kalkışmasının oluşturduğu tahribatlar, yapılan çalışmalar neticesi ve bu güne gelişimizden sonra, devletin yeniden yapılanmasıyla ilgili fazla söze gerek yok sanırım. Şu açık bir gerçek ki; devletimizin, eğitim, kültür, bilim, hukuk, ekonomi, bilgi, teknoloji, güvenlik, vb. tüm kurumlar, dini ve sosyal hayatımızın her alanında da yeniden yapılanmaya ihtiyacının olduğu muhakkaktır. Umudumuz bu yapılanmanın milletimiz, gönül coğrafyamız ve bütün insanlığa adalet, huzur ve mutluluk üretecek bir medeniyet yolunu açmasıdır.” Diyerek sözlerini şöyle devam ettirdi:

“Devletimiz, milletimiz ve insanlığın sıkıntısı şu sözle ne güzel ifade ediliyor. “İnsanlar kuşlar gibi uçmayı, balıklar gibi yüzmeyi, at’lar gibi koşmayı öğrendi, ama adam gibi paylaşmayı, düzenlemeyi, yaşamayı öğrenemedi” deniyor.

Sonuç olarak, elbette bu yapılanmada;

Yasama, yürütme ve yargı erki gibi devletin temel kurumlarında dengeli ve ilkesel bazda, ülkenin, insanımızın değer ve ihtiyaçları, cinsiyet, etnik köken, inanç farklılıklarına bakmadan, ehliyet ve liyakatin, adaletin esas alınması, hukukun üstünlüğü ve hukuk devletinin işletildiği bir devlet yapılanması,

Kültürel hayatımız da, milli misyonumuzu her türlü hurafelerden arındırılarak özümsenmesi, önemsenmesi, sosyal hayatımızın buna göre düzenlenmesi,

Bilgi ve teknolojide, bilimsel hayatımıza  katma değer üretecek ve bilgi toplumuna ulaştıracak yapı kazandırılması,

Ekonomik dünyamızın her türlü lüks, israf, tüketim ve magazin kültüründen temizlenerek, tasarrufa teşvike ve yatırıma yöneltilerek, dağıtımda da adaletin tesisi, istikametinde organizesi,

Dış politikada, dış ve iç güvenliğimizi de teminat altına alacak, ulusal ve uluslar arası makro politikalar üretmeyi, dünya konjektürel yapısını da doğru değerlendirerek merkezi, bölgesel, ulusal stratejiler geliştirecek bir yapılanmaya gidilmesini elzem görüyoruz. Şeklindeki açıklamalardan sonra, sözlerine şöyle devam eden Anadolu Eğitim, Kültür ve Bilim Vakfı Genel Başkanı Hayrullah BAŞER;

“Bu konuda ise en ciddi ve vazgeçilmez yapılanmanın EĞİTİM ve DİNİ hayatta yapılacak düzenlemedir. Öyle ki, her türlü batini anlayıştan uzak, hiç kimse ve nesneyi kutsamayan, şeksiz şüphesiz bir tevhit anlayışını anlatan, ehli kıbleyi kardeş bilen, rüyalarla ve gaipten alındığı belirtilen bilgilerle amel etmeyen, sade, arı-duru, vahiy ve risaletin mesajlarına uygun dini hayatın düzenlenmesi, zaruri ve vazgeçilmez talebimizdir. 

Milletleşmede, her türlü kimliğini, idealini, şahsiyetini, ülküsünü, bilim ve bilimsel düşünceyle hayata, geleceğe taşıyacak, hayata dinamik ve bütüncül bakabilen, tahlil kabiliyetine sahip, araştırma-soruşturma, istişare ve müzakere kültürüne sahip, kardeşliği, adaleti ve barışı hedefleyen nesil üretecek bir eğitim sistemi yapılanmasına, devletin acil ihtiyacının var olduğudur. Özellikle eğitim yapılanmasındaki gelişme olmadan, diğer gelişmelerde istediğimiz neticeyi almamızın da imkânsız olduğunu düşünüyoruz.

Devletimizin varlığının, milletimizin birliğinin, gönül coğrafyamızdaki huzurun ve yeni bir MEDENİYET idealinin inşası için, oluşturduğumuz kurullarımızla ülkemizin dört bir yanında çalışmalarımıza devam ediyoruz. Eğitim alanında sahibi olduğumuz özel okulumuzun, şubelerinin çoğaltılması, bir özel üniversite kurma çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Eğitim, gençlik ve kültürel alanda gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımıza ara vermeden ülkemizin dört bir yanına yayarak devam edeceğiz. Milli Mücadele geleneğinden gelen, o inanç ve kültürden bir nebze olsun faydalanmış, bir şekilde değişik sebeplerden yurdun dört bir tarafına savrulmuş kardeşlerimize birer birer ulaşarak, bu kutlu mücadeleye davet ediyoruz. Şu ana kadar binlerce arkadaşımıza ulaşarak, kendi büyük, kutlu medeniyetimizin yeniden ihyası ve inşası mücadelesinde herkese bir görev ve sorumluluk düştüğü düşüncesiyle, yollara düştük. Ulaşabildiğimiz kardeşlerimize uğrayarak yolumuza devam ediyoruz. Gölhisar sonrası Dirmil’e geçecek ve buraya yarım saat mesafedeki “Büyük Boğalar Yörük Şenliğine” “Stratejik Plan Hazırlama Kurulu Başkanımız” 2011 dönemi Muğla Milletvekilliği yapan Sayın Ali BOĞA’nın davetlisi olarak katılacağız.” Şeklinde ifadelerde bulundu.

Hoş bir ortamda sorulu cevaplı şekilde gerçekleştirilen kahvaltı sonrası iyi niyet temennileri ile vedalaşıldı.   

Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Hayrullah BAŞER, Başkan Yardımcısı Adnan YILDIRIM, Genel Müdür Ali AY ve Kırıkkale Temsilcisi Erol GÜROL Muğla Milletvekili Sayın Ali Boğa beyin daveti üzerine Anadolu Eğitim Kültür ve Blim Vakfı Yönetimi olarak Boğalar Yörük Festivaline katıldık.

Heyetimiz 24. Dönem Muğla milletvekili Ali BOĞA’ ın koordine ve organize ettiği Muğla'nın Seydikemer ilçesinde, 19. Beşkaza Yaylaları Boğalar Yörük Türkmen Kültür Şölenine katıldık

Muğla’nın Seydikemer İlçesine bağlı Boğalar Mahallesi'nde yapılan şölene, Başbakan Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım'ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan KayaMuğla Valisi Esengül CivelekAK Parti Muğla milletvekilleri Nihat ÖztürkHasan Özyer, Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Reşat Petek, Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız ve İzmir Milletvekili  Hamza Dağ ile  Yörükler ve vatandaşlar katıldı.

Sayın Ali Boğa’nın açılış konuşanı yaptığı şölende Başbakan ve Bakanlar yaptıkları konuşmalarda Ecdat ve geçmişimizle gurur duyduklarını, Yörük Türkmen kültürünün birlik ve kardeşliğe dayanışmaya, vatan ve millet sevgisine dayalı olduğu, örf, adet ve geleneklerimizin yaşatılmasından gurur duyduklarını belirten konuşmalar yapmışlardır.

Seydikemer ve Fethiye toplantıları:

Heyet bu programdan sondan sonra Muğla Büyükşehir ve Seydikemer Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Turhan’’ın evinde vakıf dostları ile güzel bir sohbet gerçekleşti. Daha sonra Fethiye ilçesinde kadim dostumuz emekli Eğitimci Mehmet Kocatepe’yi Köyceğiz Belediye Başkanı ile birlikte ziyaret ettik.

Muğla Köyceyiz toplantısı

Vakıf Başkanımız Av. Hayrullah BAŞER’ le birlikte Heyetimiz Muğla Köyceğiz ilçesine akşam 21 saatlerinde intikal etti. Kazancı Mevkii Orman mesire yeri sosyal tesislerinde Av. Fatih Ölemez’in organize ettiği toplantı gerçekleştirildi.


Köyceğiz toplantından bir kare

Vakıf başkanımızın güncel konulara yönelik açıklamaları ve vakfımızın faaliyetleri ile ilgili verdiği bilgiler sonucu Muğla, Köyceğiz, Fethiye, Seydikemer ve diğer ilçeleri kapsayan bir çalışma ile vakfımızın Şube veya temsilcilik biriminin açılması için gerekli çalışmanın yapılmasına karar verildi.

Çalışmalarımıza gösterdiği ilgi ve alakalarından dolayı Başta Köyceğiz Belediye Başkanı Sayın Kamil CEYLAN, Ünal ÖLEMEZ, Av. Fatih ÖLEMEZ, Av. Emin ÖZLER ve toplantıya katılan tüm gönül dostlarımıza teşekkür ediyoruz.


Kamil CEYLAN ve Hayrullah BAŞER

Denizliye Yolculuk

Denizli Toplantısı

Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Hayrullah BAŞER, Başkan Yardımcısı Adnan YILDIRIM, Genel Müdür Ali AY ve Kırıkkale Temsilcisi Erol GÜROL’ dan oluşan heyetimiz, Aydın ve Denizli temsilcilik yönetimleri ve vakıf dostlarıyla Denizlinin Tavas ilçesinde Şahin UZUN Beyin Bağ evinde bir araya geldi.

Şahin Bey kardeşimizin ve ailesinin hazırladığı yöresel kahvaltı sofrasında ve sonrasında

Samimi bir ortamda geçen çok faydalı bir görüşmeler oldu. Daha aktif ve etkin çalışmalar yapmak kararlılığı ile üç saati aşan toplantıdan sonra Ankara'ya dönmek üzere yola çıktık.

Başta el emeği yöresel yemekleri bizlere hazırlayan şain bey kardeşimiz ve ailesine, katılımlarından dolayı Aydın ve Denizli’den katılan arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.


Tavas toplantısına katılan arkadaşlarımızdan bir kare

Ankara’ya dönüş,

Çok güzel ve verimli geçen bu üç günlük gezide yapılan toplantı ve çalışmalardan sonra Ankara’ya dönerken yol güzergâhımız Afyon'da Sayın Doç. Dr. İsmail Hakkı NAKİLCİOĞLU ve Hasan AKÇAY kardeşlerimize selam vermeden geçemezdik. Dostlarımızla park alışveriş merkezinde bir araya gelip iki saate yakın hasret giderdikten sonra Ankara'ya hareket ettik. Hayırlara vesile olması dileğiyle plânlan il ziyaret ve toplantı faaliyetlerini sağlıkla tamamlamış olduk.


Hasan Akçay ve İsmail Hakkı Nakilcioğlu ile birlikte Afyon hatırası

 

Fotoğraf Galerisi: