VAKFIMIZ YENİ HİZMET BİRİMLERİNİN AÇILIŞI KALABALIK BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ

Vakfımızın yeni birimlerinin açılışı Hüseyin AYAZ’ın katılımcılara “Hoş Geldiniz” demesi ve Halil İbrahim ÇELEN’in Kur’an tilaveti ile başladı.

Açılış Programı,  sinevizyon gösterisini izlenmesi, tebrik telgraflarının okunması ve Vakfımız Yönetim Kurulu Başkanı Av. Hayrullah BAŞER’in açılış konuşmasıyla devam etti.

Vakfımız Yönetim Kurulu Başkanı Av. Hayrullah BAŞER, davete icabet eden katılımcılara teşriflerinden dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek teşekkür etti. Konuşmasında Vakıf çalışmalarının mekan sıkıntısını önemli ölçüde giderdiklerini söyledi. Konuşmasının devamında Vakıf çalışmaları, ülkemiz ile coğrafyamızda yaşananlar, sorumluluklar, Vakıf dostları ve gençlerden beklentilerine vurgu yaptı.

Av. Hayrullah BAŞER konuşmasında düşüncelerini şöyle ifade etti:

Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı olarak sinevizyon görüntüsünde özetlendiği gibi ülkemizin ihtiyaç duyduğu temel konularda ve önemli çalışmalar yapıyoruz.

Bundan beş sene önce iki büroyu satın alarak, Genel Merkezi taşıdığımız mekân, bu gün ihtiyacımızı karşılamaz hale gelmiştir.  Allah’a hamdolsun çalışma alanımıza 3 daire beşinci katta, 3 daire üçüncü katta olmak üzere altı büro daha ilave ederek 8 dairede çalışır duruma geldik.

Bu dairelerin satın alınması ve diğer bütün çalışmalar siz değerli dostlarımızın katkıları devam etmektedir. Bu çalışmalarımıza maddi manevi destek ve katkı veren dostlarımıza hususen teşekkür ediyorum. Allah Razı olsun diyorum.

Bu gün, insanlar mutsuz, coğrafyamız çok büyük siyasi, sosyal, kültürel, dini, ekonomik, askeri alanda kaosla karşı karşıyadır. İnsanlar savaşın, cehaletin, yoksulluğun, fakirliğin, açlığın girdabında.  İslam ülkelerinde insanlar vekâlet savaşları yapıyor. Birbirini Allah-u Ekber diyerek öldürüyor. Ülkemiz ise büyük bir kuşatılmışlıkla karşı karşıya, sanki yeni bir bağımsızlık savaşı veriliyor.  İçerde ise sekülerleşen, dünyevileşen bir hayat tarzında, kültürel, ahlaki bir yozlaşmayı yaşıyor.

İnsanımız, magazin ve tüketim kültürü etkisiyle lüks ve israfa dayalı bir yaşam sürüyor. Adına ister makro planda medeniyetler savaşı deyin, isterseniz mikro planda, uluslararası güçlerin B.O.P. ve ılımlı İslam, vb. projelerinin yansıması deyin ama bir savaş devam ediyor. Milletin ıstırabı derdimiz. Dertlenmek yerine çözüm üretmek ve çalışmak zorundayız.

Ancak bu savaşın ve sorunların suçlusunu hep dışarıda aramamak, kendi içimize bakmak da gerekir. Kendi medeniyet değerlerinden uzaklaşan, toplumsal ölçülerini terk eden, hayatın her alanında kurtarıcı arayan, kendisi kurtarıcı olmaya talip olmayan, tembel, aymaz, ülkenin ve bölgenin etnik ve mezhep savaşları alanına çevrilmesinde bizlerin de ihmal, hata, kusur ve sorumsuzluğumuz, vebalimiz vardır.

İşte Vakıf olarak çaresizliğin, yoksulluğun, kavganın, açlığın, gözyaşının çözümünün kendi medeniyet değerlerimizin vahyin ve risaletin mesajında, bilim ve bilimsel düşüncenin öncülüğünde, milli hedef ve ideallerin istikametinde, kimseyi ötekileştirmeden, dışlamadan, aklını, gönlünü kimseye kiraya vermeden, eleştiri, sorgulama, müzakere kültürüne sahip nesillerle mümkündür.

Elbette bu sorunların giderilmesi temelde devlet işidir. Ancak, vakıf olarak bizim olduğu gibi STK’ların da bu konuda, gücümüz ölçüsünde katkı sunmamız gerekmektedir. Devletimizle, milletimizle, kültürümüzle, değerlerimizle, insanımızla barışık, birlikte, barış, kardeşlik, adalet için, mutluluk ve refahına katkı sunmak istiyoruz. Bu konuda, temelde üç alanda; eğitim, yayın ve teşkilatlanmada hizmet üretmek arzusundayız. İşte medeniyet serisi kitaplarımız ve fikri eserlerimiz, Türkiye’nin temel meseleleriyle ilgili raporlar, bu gayretin ürünüdür. İşte gençlik, hanımlar, sosyal faaliyet çalışmalarımız.

İşte AYÇ okullaşmasındaki duygu, benlik, değerler, düşünce eğitimi kazanım ve etkinlik programları ve uygulamaları. İşte yurt içi teşkilatlanma ve yaygınlaşma çalışmalarımız. Bu amaca yönelik gayretlerdir. Katılımınız nedeniyle hepinize tekrar teşekkür eder saygılar sınarım” dedi.

Vakfımız Yönetim Kurulu Başkanı Av. Hayrullah BAŞER konuşmasını, Vakıf çalışmalarına katkı sunan ve emek verenlere ayrı ayrı teşekkür ederek tamamladı.

Vakfımız yeni birimlerinin açılışı, Mehmet ÇİÇEK tarafından okunan Kur’an ve yapılan dua akabinde açılış kurdelesinin kesilmesi, “hayırlı olsun” dilek ve temennileri eşliğinde gerçekleştirildi.

 

Fotoğraf Galerisi: