Vakfımızın Mütevelli Heyeti Toplantısı Ankara Başkent Öğretmenevi’nde Yapıldı.

Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Mütevelli Heyeti 05 Kasım 2016 cumartesi günü, saat 11.00’de Ankara Başkent Öğretmenevinde toplandı. Toplantı, Sn. Mustafa Yıldız’ın Kur’an Kerim tilavetiyle başladı. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında vefat eden şehitlerimize ve vakfımız mütevelli heyetinde bulunan arkadaşlarımızın yakınlarından vefat etmiş bulunan dostlara fatihalar ve hayır dualar okundu.

Yeterli çoğunluğun bulunduğu anlaşıldıktan sonra Vakıf Genel Başkan yardımcısı Sn. Şazeli ÇÜGEN açılış konuşmasıyla toplantı başladı.

Açılış konuşmasından sonra Divan Başkanlığına Sn. Kerem ALTUN, Başkan Yardımcılığına Sn. Doğan ATAY, Kâtip Üyeliğe ise Sn. Ali AYDIN seçildi.

Divan heyeti adına Sn. Kerem ALTUN ülkemizin içinde bulunduğu durum, darbe girişimi ve bu çerçeve içinde vakfımızın görev ve sorumluluklarının önemine vurgu yapan bir konuşma yaptı.

Gündeme ilave teklif olup olmadığı heyete soruldu ve gündeme ilave teklifin olmadığının görülmesi üzerine Vakıf Genel Müdürü Sn. Ali AY Vakıf faaliyetleri hakkında heyeti bilgilendirdi. Sn. Ali AY konuşmasında; “Ülkemizin 15 Temmuz başarısız darbe girişimi ile karşılaştığı sorunların, terör ve Güneydoğu sınırımızda yaşanan sıkıntıların yaşandığı bu dönemde vakıf çalışmalarımıza Mütevelli üyelerimizin görüşlerinin projeksiyon tutması açısından bu toplantı önem kazanmaktadır” dedi. Sn. Ali AY Vakıf çalışmalarının; Gençlik ve Eğitim Çalışmaları, Türkiye’nin Temel Sorunları üzerine Bilimsel çalışmalar, Yayın Çalışmaları, Ekonomik faaliyetler ve Okullaşma çalışması, Teşkilatlanma, İl ve bölge toplantıları, Sivil Toplum Kuruluşları ile İş Birliği Çalışmaları” olarak 6 ana başlıkta toplandığını belirtti.

Vakfın 2017 yılında yapılacak faaliyetler hakkında müzakere gündemine geçilerek Mütevelli Heyetinden görüş ve tekliflerini ifade etmek isteyen üyelere söz verildi.  

Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Hayrullah Başer söz alarak genel bir değerlendirme yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

Savrulmuş bir topluluktan çözüm arayan bir topluluk haline gelmiş olmanın kıymetini bilmeliyiz. Vakfımız bir kişilik bir çalışmadan kurumsallaşmış, uzmanlaşmış ve herkesin görev tanımı olan bir yapıya dönüşüyoruz. Mütevelli heyeti olarak sizin vermiş olduğunuz yetki ve imkanlar çerçevesinde faaliyetlerimizi ve yapılanmamızı yürütüyoruz. Çok kıymetli çalışmalar yapılıyor, ancak yapılacak daha çok iş var. Biz birlikte neler yapabiliriz, önemli olan budur. Tüm bu işleri mütevelli ile birlikte yapmak zorundayız. Yapılan faaliyetlere katkınızı bekliyoruz. Okullaşma çalışması bir medeniyet projesidir. Bunu birlikte geliştirmek zorundayız.

Başlangıç noktasındayız. Yeni bir medeniyet yapılanması için iç yapıyı yeni dizayn ettik. Şimdi çok daha büyür bir gayretle birlikte çalışmalıyız. Bu topluluk üretecek ve vakıf yönetimine görev verecek bizler de yapmaya gayret edeceğiz.

Bütün dostlarımızın AnaHaberGazete’de yazmalarını istiyoruz. Yazılarınızdan besleniyoruz. Okul projemiz çok önemli. Destek ve katkı veren dostlarımıza teşekkür ediyoruz. Bu projeyi kurumsallaştırmak ve geliştirmek durumundayız. Medeniyet projemizin çok önemli bir dayanağıdır. Yakın bir gelecekte sizlerin katkı ve desteğiyle 40-50 ilde kurumsal bir yapı olarak temsil edileceğiz. Enstitülerimizi inşallah oluşturacağız.

Bölge toplantılarımız muhatap dostlarımız bakımından son derece önemlidir. Ülkemizin birlik ve beraberliği için bir maya olmak durumundayız. 62 ilde bu güne kadar 140 tan fazla toplantı gerçekleştirdik ve aynı amaca inanan dostlarımızla buluştuk. Çok iyi neticeler aldık.

Bu hususlarda ısrar çok önemlidir. Bizim görevimiz bu davaya gönül vermiş, katkı vermiş dostlarımızı buluşturmaktır. Bu buluşmalardan projeler çıkacak ve biz bunları uygulayacağız.

Anadolu Vakfı olarak son dönemde ciddi manada alanda olduk. Gerek tek başımıza ve gerekse aynı amaçlı STK’larla birlikte çok sayıda ziyaretler, projeler gerçekleştirdik.

Yapamadıklarımız da var. Kendilerinden çok fazla şey beklediğimiz, geçmişte çok hizmetleri geçmiş, kendi işlerinde çok başarılı olan arkadaşlarımızın bir kısmından da bir direnç olduğunu görüyoruz. Bu direncin arka planında da geçmişte yaşanan savrulmaların bulunduğunu düşünüyorum. Zorlukları aşmamız gerekir. Sorumluluğumuz sağlığımız, ömrümüz ve imkanlarımızla sınırlı elbette ancak bu imkanları geliştirmek ve zorlamak durumundayız, kırgınlıkarı, yılgınlıkları ve yorgunlukları aşmak zorundayız. Davaya hizmet eden herkesten Allah razı olsun.

Nisan ayında yapılacak genel kurulda, vakfın yeni bir temsil heyetiyle temsil edilmesini arzu ediyorum. Önümüzdeki dönem potansiyeli, donanımı ve temsil kabiliyeti yüksek olan arkadaşlarımıza destek olalım. Onlarla birlikte devam edelim istiyorum. Hepinize saygılar sunuyorum.”

Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Mütevelli Heyeti toplantısı dilek ve temennilerin alınması ve Divan Başkanı Sn. Kerem ALTUN’un mütevelli heyetine katkılarından dolayı teşekkür etmesiyle son buldu.  
 
 
Fotoğraf Galerisi: