Yeni Çizgi Koleji'nin Yıl Sonu Şöleni Yapıldı

Yeni Çizgi Koleji yılsonu şölenine Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda okul kurucularından olan Avukat Hayrullah BAŞER, Vakıf Genel Müdürü Avukat Ali AY ve Anadolu Erkek Öğrenci Yurdu Müdürü Hüseyin AYAZ’la birlikte katıldık. MEB Şura salonunda yapılan etkinlikte neşeli ve zaman zaman da duygusal anlar yaşadık. Salona girmeden bizi Yeni Çizgi Koleji Eğitim Danışmanı, Eski Orta Öğretim Genel Müdürü Kerem ALTUN bey karşıladı. İlk önce öğrencilerin hazırlamış oldukları resim sergisini gezdik. Öğrencilerin yapmış oldukları biri birinden güzel resimler sanki usta ressamların elinden çıkmış görülmeye değer birer sanat eseriydi.

Daha sonra salona geçtik ve İstiklal Marşının okunmasıyla program başladı.

Yeni Çizgi Koleji Kurucu Müdürü Mehmet ÖZTÜRK beyin selamlama konuşmasının ardından öğrencilerin hazırlayıp sundukları program tüm güzellikleri ile devam etti. Çeşitli tiyatro gösterileri yanında halk oyunları ve skeçler büyük bir beğeni ile izlendi.

Bir öğrencinin milli giysiler içinde şiir olarak İstiklal Marşının tamamını okuması, başka bir öğrencinin Arif Nihat Asya’nın BAYRAK şiirini okuması büyük bir beğeni ile izlendi. Hazreti Peygamberi konu alan KIRK YAŞINDASIN şiiri gözlerimizin nemlenmesine gönüllerimizin hüzünlenmesine neden oldu. “Biz kısık sesleriz… Minareleri sen ezansız bırakma Allah’ım “ sözleriyle başlayan Arif Nihat ASYA’nın DUA şiiri yürekten gelen âminlerle karşılık buldu

Necip fazıl KISAKÜREK’in SAKARYA şiirinin okunması ise Anadolu insanının çilesinin ve davasının büyüklüğünü ve yüceliğini yüreklerimizde hissettirdi.

 Medeniyetimizin oluşmasına ve gelişmesine katkı sunmuş olan ilim adamlarımız, mimarlarımız, sanatkârlarımız ve şairlerimizin tanıtılması da genç nesillerimize örneklik açısından önemli bir husustu.

Programın sonuna doğru koro olarak söylenen TÜRKİYEM şarkısını da zevkle dinledik.

Programın kapanış konuşmasını Hayrullah BAŞER ağabey yaptı. Hayrullah ağabey konuşmasında: Katılımcılara hoş geldiniz diyerek, programı hazırlayıp sunanlara da teşekkür ederek sözlerine başladı.  Katılımcılara; “sizlerle, velilerimizle öğrencilerimizle kurucularımızla biz bir Yeni Çizgi ailesi olduk, sizlerin desteğiyle daha da güzel çalışmaları gerçekleştireceğiz inşallah.

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş felsefesi, kurucu unsurun amacı  “Tek dişi kalmış canavar” olan batı medeniyetine esir olmadan, kendi milli ve manevi değerlerini çağın gerekleriyle özümseyerek, bilimi bilimsel düşünceyi yorumlayan, değerlendiren, araştıran, soruşturan ve olaylara dinamik bakan bir eğitime ihtiyaç vardır.

Rahmetli Nurettin TOPÇU “ mektep olmadan, devlet olmaz devlet olmadan medeniyet olmaz”,  diyor. Başkasının aklıyla düşünen, ürettikleriyle yaşayanlar bir devlet kuramaz, medeniyet kuramaz. Bu çocuklarımız kendileri üretiyor kendileri uyguluyor. Bilimi, aklı, bilimsel düşünceyi öncelemeden, bilimi, aklı milli değerlerle bütünleştirmeden, yoğurmadan bir milletin medeniyetini yeniden ihya etmesi, devleti inşa etmesi, kurması mümkün olmaz”, diyerek sözlerini tamamladı ve katılımcılara teşekkür etti.

Hâsılı, zevkle, ilgiyle,  sonuna kadar izlediğimiz program, çocukların keplerini havaya fırlatmaları ve velilerin coşkuyla çocuklarına sarılmalarıyla son buldu.

Mevlüt AYHAN