Sami GÖNEN Ağabeyin Ardından!

Ölümü ve hayatı yaratan Yüce Allah, Haktan geldiğimizi yine ona döndürüleceğimizi bildiriyor. Her doğan, ölüm denen bu gerçeği tadacaktır. Emr-i Hak vaki oldu, Sami abi de Hakk'a yürüdü. Bu güzel insanın aramızdan ayrılışı ile gözlerimiz yaşlı, gönüllerimiz hüzünlü.

Ebedi ve gerçek hayatın Ahiret olduğuna inancımız, Allah’ın emrine teslimiyetimiz, Sami ağabeyin saf ve temiz imanı teselli kaynağımızdır.

İnsanın dünya hayatında temiz bir iz bırakabilmesi, örneklik teşkil edecek bir hayatı yaşayabilmesi, hayatının her evresinde adam gibi adam olabilmesi, arkasında hayır dua ile anan binlerle sevenini bırakması ne güzel bir miras.

O, aklının erdiği rüştüne ulaştığı öğrencilik yıllarından beri, son nefesine kadar Hak ve Millet Davasını yürüten Mücadele Adamıydı. Eylem adamıydı. Son zamanlarda yaşının da getirdiği rahatsızlıkları yanında, yürümede güçlük çekmesine rağmen her faaliyetin hep içinde oldu. Yaşına ve rahatsızlıklarına rağmen Vakfımızın İzmir Çeşme’de düzenlediği Sevgi Toplumu Buluşmasına katılma ısrarı onun gerçek bir mücadele ve eylem adamı olduğunun kanıtıdır.

O, heybetli görüntüsü, dik duruşu, millet düşmanlarının korkulu rüyası, mazlumların ve millet evlatlarının güvenle sığındığı koruyucu meleği olmuştur. İnsanlara, arkadaşlarına sevgiyle, merhametle yaklaşımı, gönül adamlığı, arkasında binlerle sevenini bırakmıştır.

Hakk'ın ve hayrın peşinde koşan, inancından ve davasından taviz vermeyen bir Müslüman olarak yaşayan Sami abi, bir ıstırap adamıydı. Milletimizin ve İslam coğrafyasının hali onun gönül yarası, üzüntü kaynağıydı. Vefatından önceki son toplantıda yaptığı konuşmada, bahçe ve deniz sohbetlerinde onun gündemi hep milletin ve Müslümanların ıstırabını dindirecek çözüm yolları aramaktı.

Diriliş Mücadelesinde ruhunu teslim etmek!.. Galiba, herkese nasip olmayacak bir haldir.  

Onun diğer bir üzüntü kaynağı Mücadele Hareketinin savrulmuşluğu idi. Ama ümitvardı. Bu büyük entelektüel insan potansiyeline ülkemizin ne kadar çok ihtiyacı olduğunun farkındaydı. Geçmişte yaşanan olumsuzluklara geri dönüp bakmadan ruh kökümüze işlemiş, gönül dünyamıza yerleşmiş, sevgiyle bezenmiş yaşayan kardeşliğimizin sinerji ve enerjisine güveniyordu.

Onun için birlikteliği her ne pahasına olursa olsun hep savundu. Dava Arkadaşları arasında sarsılmaz kardeşliğin oluşturduğu hukuku korudu.

Şimdi Yüce Allah emanetini aldı. O Davasını geride kalan biz kardeşlerine bıraktı. Hakikatle yüz yüzeyiz.  Her şeyden daha hayırlı Ahiret hayatımızı Rabbimizin razı olduğu salih amellerle kazanacak zaman ne kadar az.

Sami Ağabeyi ebedi hayata uğurlarken, hayırla yâd ediyoruz. İmanına ve Müslümanlığına şehadet ediyoruz. Geride kalan biz mahzun kardeşlerin, emanetini omuzlayarak sürdürmeye devam edeceğiz. Seni hep anacağız ve özleyeceğiz. Ruhun Şâd olsun, Kabrin Nur ile dolsun, Mekânın Cennet olsun.

 Ali AY
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Genel Müdürü